«Я ТУТ ЗАКОН. Катівня у Вишневому» — премʼєра документального проєкту Суспільне Чернігів

«Я ТУТ ЗАКОН. Катівня у Вишневому» — премʼєра документального проєкту Суспільне Чернігів

12 чер. 2024

13 червня о 19:00 на ютуб-каналі Суспільне Чернігів відбудеться прем’єра документального проєкту «Я ТУТ ЗАКОН. Катівня у Вишневому». Це історія про українських в’язнів російських катівень у селі Вишневому на Чернігівщині. Тих, хто пережив тортури та полон, тих, кого росіяни розстріляли, і тих, хто дивом вижив.

Читайте також: Фіксуємо, документуємо і розслідуємо воєнні злочини від моменту повномасштабного вторгнення, — Алла Скорик

У лютому-березні 2022 року в селі за 30 кілометрів від Чернігова був передовий пункт управління групи російських військ «Центр», які наступали на Київ. За даними розслідувачів воєнних злочинів, у двох катівнях в селі росіяни насильно утримували більше сотні українських військових і цивільних. Люди, які пройшли катівні у Вишневому, згадували про російського командира із позивним «Закон», який керував допитами та віддавав накази на розстріл. 

Герої документального проєкту «Я ТУТ ЗАКОН. Катівня у Вишневому» / Скрин з відео фільму

Автори проєкту зібрали спогади людей, які пройшли через тортури катівень. Також журналісти розшукали «Закона» і поговорили з ним. 

Читайте також: У Чернігові презентували документальний фільм-розслідування «Трагедія в Драмі»

«Це насправді історична робота. Бо ми розкриваємо новий масштаб  катівень, які існували на Чернігівщині в часи часткової окупації області росіянами. В історії про воєнні злочини на Чернігівщині велика робота була пророблена стосовно підвалу смерті у Ягідному, це стало дуже медійною історією. Історія Вишневого була майже невідомою. Нам було важливо розповісти її, зібрати свідчення очевидців, які пройшли ці катівні. Серед їхніх історій є дуже показові. Хотілося зібрати все це разом і поспілкуватися з головним організатором цих катівень», — розповідає редактор проєкту, продюсер новин Суспільне Чернігів Андрій Тіток.

Читайте також:  Теми, які турбують: підсумки проєкту «Як справи?»

Роботу над документальним проєктом починав Олександр Котенко, який разом з оператором Миколою Іванчиком багато знімав у Вишневому. Зараз вони обоє служать у лавах ЗСУ. Естафету підхопила Аліна Коржинська.

«Коли ми вперше приїхали у Вишневе, я була вражена масштабом злочину росіян. До катівень у Вишневому організовано звозили людей з різних районів Чернігівщини, їх утримували в абсолютно нелюдських умовах і застосовували тортури. Я хочу, щоб як можна більше людей дізнались про страшні події у Вишневому. Також сподіваюсь, що наша робота сприятиме покаранню винних у цих воєнних злочинах», — говорить авторка проєкту Аліна Коржинська.

«Велика подяка Аліні, що вона взялась довести проєкт до завершення. Вже в ході роботи ми змогли дістати багато нових фактів, нових свідчень. Моя ж місія в цій роботі — спілкування із “Законом”. Скільки і про що ми з ним говорили, як нам це вдалося — дивіться у фільмі», — додає Андрій Тіток.

Над проєктом працювали:

  • автори — Аліна Коржинська та Олександр Котенко;
  • редактори — Андрій Тіток, Алла Скорик, Ольга Конопацька-Плєхова;
  • оператори — Олександр Поліщук, Роман Репа, Микола Іванчик, Олексій Жернов;
  • режисер монтажу — Дмитро Сахон;
  • звукорежисери — Дмитро Сахон, Сергій Білоненко, Віктор Нешайний.

Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Новини, Суспільне Культура, Суспільне Спорт та національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих диджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Маємо Суспільне Медіатека — платформу унікальних відео та аудіо Суспільного від 1950-х і до сьогодні. Захищаємо свободи в Україні. 

Головні події регіону — у підсумку тижня на каналі Суспільне Чернігів. Оперативні та якісні новини від команди Суспільного у Чернігові — на сайті Суспільне Новини та соцмережах: