«Трагедія в Драмі» — прем’єра документального проєкту-розслідування Суспільного

«Трагедія в Драмі» — прем’єра документального проєкту-розслідування Суспільного

18 кві. 2024

19 квітня о 19:00 на ютуб-каналі Суспільне Чернігів відбудеться прем’єра документального проєкту «Трагедія в Драмі».

19 серпня 2023 року над драмтеатром у центрі Чернігова вибухнув російський «Іскандер». В закладі проходила зустріч військових і виробників дронів. Внаслідок ракетної атаки загинули 7 людей, ще 214 отримали травми. 

Як відбувалася ця зустріч, хто її погоджував, хто міг надати ворогу інформацію про неї, хто з російських командирів міг віддати наказ про атаку, який конкретно російський підрозділ міг її втілити? Відповіді на ці питання шукала команда проєкту. Журналісти розбиралися в тому, що трапилось, заглиблюючись у дрібниці й документи, а також поспілкувався з командирами трьох російських ракетних бригад, які можуть бути відповідальними за удар по драмтеатру. Над документальним проєктом спільно працювали команди департаменту розслідувань Суспільного та Суспільне Чернігів.

Підпишіться на Суспільне Анонси на тій платформі, де вам зручно: телеграм або вотсап

Автор фільму «Трагедія в Драмі» Андрій Тіток розповідає, як створювався проєкт: 

«Ця історія — це мій особистий біль. Я не втратив там нікого з рідних, але був біля драмтеатру невдовзі після удару та бачив загиблих. Десь за пару тижнів після того, як вщух потік новин щодо цієї трагедії, я почав обговорювати з шеф-редакторкою Аллою Скорик можливість розповісти більше, ніж у новинах. Було дуже багато питань без відповідей, на яких спекулювали певні діячі, тож мені хотілося внести ясність. 

Цей фільм — спільна робота з колегами із департаменту розслідувань Суспільного. Це виключно позитивний досвід, який багато чого мене навчив. У цьому велика заслуга Інни Білецької, Алли Садовник, режисера Владислава Васильченка. Ми дуже багато обговорювали сценарій, доопрацьовували його. Інна й Алла допомогли мені розібратися з організацією заходу у драмтеатрі. Робота тривала чотири місяці. Як на мене, ми змогли настільки розібрати цю історію на молекули, наскільки це можливо. Найголовніше, на мою думку, що ми змогли зробити — окреслити винних і відповідальних. Винні — це виключно представники збройних сил росії».

Читайте також: Розслідування трагедії села Ягідне. Два роки після деокупації

Проблематику документального проєкту «Трагедія в Драмі» коментує шеф-редакторка редакції розслідувань Суспільного Інна Білецька:

«Ракетний удар по драмтеатру у Чернігові, попри щоденні численні атаки росіян на різні українські міста, набув великого резонансу. Виправдовуватись довелося і владі, і волонтерам. І ті й інші, безперечно, відповідальні за проведення військового заходу у центрі міста. Та чи можна вважати їх винними? У розслідуванні його автори доводять, що росіяни навмисне спланували атаку таким чином, щоб вразити не військову ціль, якою могла б вважатися закрита зустріч виробників дронів та військових, а якомога більшу кількість цивільних. Це ґрунтовне кількамісячне дослідження жахливої трагедії, яке, окрім іншого, порушує питання необхідності розробки Україною нових безпекових алгоритмів», — каже Інна Білецька.

Невдовзі фільм-розслідування «Трагедія в Драмі» побачать і телеглядачі Суспільного. Телевізійна прем’єра запланована на 30 квітня.

Читайте також: Фіксуємо, документуємо і розслідуємо воєнні злочини від моменту повномасштабного вторгнення, — Алла Скорик

Алла Скорик, шеф-редакторка північно-східного хабу Суспільного, також розмежовує винних у трагедії та відповідальних за безпекову ситуацію під час війни:

«Це історія про воєнний злочин. І розповідати її важливо зараз, не чекати завершення війни чи бойових дій, бо після злочину має бути покарання. Коли ідентифікуємо тих, хто вчинив обстріл, називаємо їхні імена, даємо почути їхній голос, і ми, і аудиторія усвідомлюємо, що це цілком реальні фізичні особи, щоб не говорити "люди". І в певний момент вони понесуть покарання. З іншого боку є відповідальність тих, хто розробляє правила нашого життя під час війни. Кожне життя — це цінність, і ми маємо задуматись про те, як берегти життя. Задуматись на рівні держави, на рівні регіону, на рівні кожної родини», — говорить Алла Скорик.

Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Новини, Суспільне Культура, Суспільне Спорт та національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих діджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Маємо Суспільне Медіатека — платформу унікальних відео та аудіо Суспільного від 1950-х і до сьогодні. Захищаємо свободи в Україні.

Головні події регіону — у підсумку тижня на каналі Суспільне Чернігів. Оперативні та якісні новини від команди Суспільного у Чернігові — на сайті Суспільне Новини та соцмережах: