#Лютий #Опір #Прилуки — новий документальний проєкт Суспільне Чернігів

#Лютий #Опір #Прилуки — новий документальний проєкт Суспільне Чернігів

28 лют. 2023

Як росіяни збиралися йти на Київ через Прилуки, чому змінилися їхні плани? Кому в Прилуках телефонував Валерій Залужний та хто знищив дивізіон «Іскандерів», який прямував на столицю? 5 березня о 17:00 на ютуб-каналі Суспільне Чернігів — прем’єра документального проєкту #Лютий #Опір #Прилуки.

Фільм побудований на спогадах учасників бойових дій, які обороняли Прилуцький район на Чернігівщині у лютому та березні 2022 року. Команда проєкту зібрала свідчення, як українські воїни нищили еліту російських військ — гранатометами із засідок, мінометами, байрактарами, авіацією і навіть трофейними російськими танками. Це були як професійні українські військові, так і цивільні, що були змушені взяти до рук зброю.

«Герої фільму — високомотивовані громадяни своєї країни, патріоти, які свідомо пішли на захист рідного міста, країни. Вони об’єдналися і спільно змогли змінити плани росіян із захоплення Києва, змусили ходити незручними шляхами, грузнути у болотах, блукати полями, здаватися в полон, боятися кожного шурхоту, бо скрізь на них чекали засідки. Один із моїх героїв сказав, що ми не обираємо часи в які живемо, але обираємо, якими нам в них бути. Їхній вибір — боротися й не зупинятися до самої перемоги», — каже авторка проєкту, спецкореспондентка Суспільне Чернігів, яка працює у Прилуках, Надія Мартишко.

Читайте також: «Пріоритетом став пошук та оприлюднення злочинів російський військ», — спецкор Суспільне Чернігів Надія Мартишко

Документальний проєкт Суспільне Чернігів покаже місця ключових подій та боїв біля Прилук.

«Є багато крутих історій про те, як українські захисники не лише змусили росіян обійти Прилуки, а й постійно “віджимали” російську техніку, проріджували колони, які йшли на Київ. Це при тому, що 24 лютого в арсеналі оборонців міста найпотужнішою зброєю були протитанкові засоби», — згадує Надія Мартишко.

Загалом, ідея розказати про те, як оборонялися Прилуки та сусідні громади, з’явилася в перші дні після звільнення півночі України — торік навесні. З початку квітня за три наступні тижні Надії Мартишко вдалося відстежити маршрут руху росіян: купи паленої ворожої техніки свідчили про активні бойові дії на цьому напрямку. Водночас в інформаційному просторі не було достатньої інформації про те, що саме відбувалося довкола Прилук. В самих Прилуках люди залишалися у постійній напрузі, подекуди чули вибухи навколо, бачили літаки. Інформація про бойові дії та рух російських колон була на рівні чуток.

«В ті дні я працювала в деокупованих селах Ічнянської громади, крізь які йшли російські колони. Була у Великій Дорозі, Новому Бикові. Будинки, які росіяни розстрілювали під час відступу, — згарища ще тліли. На фоні історій людей, їхніх спогадів про пережите, про воєнні злочини росіян, стало цікаво — як працювали ЗСУ, місцева територіальна оборона, які обставини й події змусили окупантів залишити Чернігівщину», — каже журналістка.

Зйомки документального проєкту #Лютий #Опір #Прилуки про оборону Прилук розпочалися восени 2022 року. 

«11 жовтня 2022 року вдалося домовитися з місцевою територіальною обороною про першу зйомку. На той момент хотіла відзняти матеріал до Дня захисників та захисниць України. Тоді місцеві оборонці безпосередньо на місці бою розповіли, як з автоматами протистояли російським танкам — це було буквально на підступах до міста. Їхні спогади та мотивація вразили до глибини душі. Наступні два дні ми із перших вуст записали розповіді про всі бойові виходи, в яких брали участь бійці територіальної оборони. Багато матеріалу надали військові, цивільні. Є ексклюзивні відео безпосередньо бойових дій, зокрема із дронів», — пригадує Надія Мартишко.

Читайте також: 10 символів стійкості Суспільного Мовлення — які вони?

На цьому команда Суспільне Чернігів вирішила не зупинятися й продовжила зйомку інших військових формувань, які працювали на Прилуччині. Найскладнішим був пошук контактів безпосередніх учасників — багато хлопців та дівчат продовжили службу й виконували бойові завдання, частина з них — не хотіли згадувати весняні події. Фінальною зйомкою у листопаді стала розмова командиром 54-го окремого розвідувального батальйону, який на той час керував обороною Прилук та бойовими діями в межах району. 

«За цей час у команді з двома операторами зібрали близько 15 годин матеріалу, більшість — спогади військових. Зйомки намагалися проводити безпосередньо на тих локаціях, де були бойові дії — Срібнянська, Сухополов’янська, Ічнянська громади. Наприклад, у квітні знімала спалений танк, який лежав у канаві неподалік Крупичполя, а в листопаді записала інтерв’ю у танкіста, який вижив після підбиття цього танка! Це був “затрофеєний” російський танк Т-72. Намагалася максимально зберегти й передати той настрій, який отримала під час зйомок. Бо ці хлопці просто неймовірні, розказати про них світу — це мінімум, що я можу для них зробити», — підсумовує авторка проєкту.

#Лютий #Опір #Прилуки — вже другий фільм від команди Суспільне Чернігів, що докладно розповідає про історію оборони Чернігівщини. Перша стрічка — «Битва за Чернігів» мала три серії, які зібрали понад 3 мільйони переглядів на ютуб-каналі Суспільне Чернігів.

Суспільне Мовлення — найбільше незалежне медіа в Україні, до якого входять загальнонаціональні телеканали Перший та Суспільне Культура й радіостанції Українське РадіоРадіо ПроміньРадіо Культура, а також 24 місцеві телерадіокомпанії та супутниковий телеканал Суспільне Новини. Новини про Україну читайте на сайті suspilne.media та діджитал-платформах.

У Чернігівській області — це телеканал Суспільне Чернігів та Українське Радіо «Чернігівська хвиля». 

Дивитися Суспільне Чернігів можна в ефірі та онлайн на сайті філії. Оперативні новини шукайте на діджитал-платформах: